A jó, a jobb és a még jobb
Egy angol, egy olasz és egy spanyol futballdrukker beszélgetése. Alex szerint a spanyol védők a legsportszerűbbek, Tom szerint Anglia az abszolút nyerő, Tony szerint pedig mindenki béna, aki nem olasz. Vicces.
Három elvakult focirajongót kérdezett meg a Four Four Two magazin, mi a véleményük saját hazájuk és beszélgetőpartnereik futballjáról. Spanyolországot Alex Florez, egy 21 éves Barca-drukker, Olaszországot Tony Minoldo 39 éves fitness edző és AC Milan-szimpatizáns, míg Angliát Tom Edwards, a Tottenham-őrült író képviselte.
Van egy elképzelésünk, hogy mit fogtok majd mondani, de azért tessék: melyik a világ legjobb bajnoksága?
Alex: A La Liga.
Tom: A Premier League a legjobb. Bárkitől megkérded, mi jelenti a futball sava borsát, a szurkolás élményét fogja mondani. Márpedig Angliában a nézőszám magasabb, mint Olaszországban vagy Spanyolországban, ráadásul többet is jelent a foci az egyes emberek számára. Minden stadionban telt ház van hétvégenként, ez pedig mindent elmond.
Tony: Ez csak azért van, mert annyira kicsik a stadionjaitok: és egyébként is, a szurkolóitok unalmasak. Hogy tudtok úgy énekelni, hogy közben ülve maradtok? Zászlók és petárdák sincsenek a meccseken. Bocs, de ez dögunalmas. Figyelj, az olasz tévében nem is mutatnak angol meccseket, mert annyira unalmasak, és nincs bennük semmi stratégia. Ez a helyzet az angol focival - és még titeket neveznek a játék úgynevezett feltalálóinak.
Tom: Miért mondod, hogy úgynevezett? Ez egy tény, hogy mi találtuk ki.
Tony: Nem igaz, Firenzében már az 1300-as években játszottuk a calcio nevű játékot, amelyben egy rongyokba csavart tárgyat rúgtak a lábukkal.
Tom: Nézd öreg, nekünk már három ligánk futott, amikor Olaszország, mint egységes állam még nem is létezett.
Tony: Ez nem jelenti azt, hogy ti vagytok a legjobbak.
Nyugi, nyugi! Melyik bajnokságot érdemes leginkább figyelemmel követnie egy szurkolónak?
Tony: Egy angol drukker kétféle módon tud viselkedni: iszik a meccs előtt és iszik a meccs után.
Tom: Ne hülyéskedj, sok olyan szurkoló van Anglia-szerte, akik akkor is kitartanak a csapatuk mellett, ha annak nem megy jól, mint például a Sheffield Wednesday-nél.
Tony: Akkor ők mazochisták!
Tom: Az angol klubok emellett sokkal jobban állnak anyagilag is. Európa húsz leggazdagabb egyesületéből nyolc a Premiershipből való.
Tony: Ez megint csak azt mutatja, hogy a szurkolók többet költenek a csapatukra, mint a saját családjukra.
Tom: Az angol klubok egyszerűen jobban használják ki az üzletben rejlő lehetőségeket.
Mi a helyzet a bajnokságok kiegyensúlyozottságával?
Tom: Mielőtt a Chelsea így megerősödött volna, csak az Arsenal és a ManUtd tudta megnyerni a sorozatot. Ugyanakkor nincsenek könnyű meccsek, és bárki képes bárkitől pontot rabolni. Nagyjából meg lehet saccolni, ki végez majd az első négyben és a kiesők között, de azt nem, hogy melyik kiscsapat rabol majd pontot a nagyoktól.
Tony: Olaszországban bármelyik csapatot meg tudják verni a többiek - kivétel volt a bírók által támogatott Juventus. Az elsők és utolsók közti különbség sokkal kisebb, mint Angliában.
Alex: Spanyolországban több nagycsapat van, mint bárhol máshol. Az elmúlt években négy különböző csapat is megnyerte a spanyol ligát, ami önmagában is kiegyensúlyozott versenyt mutat. Aztán ott van az Athletic Bilbao, akik csak baszkokat igazolnak. Míg a Real Madrid és a többiek mindenkit megvásárolnak, ez a klub vehemensen védelmezi az identitását - és még így is jók tudnak lenni, a nyolcvanas években például kétszer is bajnoki címet szereztek. Fogadok, hogy a liverpooliak is örülnének, ha csak ottani játékosokból állna a csapat. Ehelyett tele vannak spanyollal.
Tom: Ha a földrajzi megoszlást nézzük, a Serie A minden, csak nem egy igazi nemzeti liga. A három északi nagycsapat mindent visz.
Tony: Ez azért van, mert maga az olasz társadalom is így néz ki. Északon minden sokkal flottabbul működik: bár az embereknek nincs több pénzük, mégis jobban beosztják, emiatt jobban működik a rendőrség, a hadsereg, a kereskedelem és a fociklubok. Ha Maradona annak idején nem a Napolit, hanem az egyik nagy északi klubot választja, biztosan nem lettek volna drogproblémái. Olaszországban azóta sem voltak játékosbotrányok. Antonio Cassano lehet, hogy rossz fiú volt, de csak a pályán. Nem lett alkoholista, nem vert meg kisebbségeket, mint Bowyer és Woodgate a leedsi időkben.
Tom: Angliában legalább megoszlik az erő Manchester és London között.
Alex: Rendben, de a spanyol földrajzi megoszlás a legjobb. Ott a Deportivo La Coruna észak-nyugaton, a Real Madrid középen, a Barcelona észak-keleten, a Bilbao északon, a Valencia és a Sevilla délen. Ez az igazán nemzeti liga.
[A Four Four Two nyomán]
(fs.focitipp.hu)
A jó, a jobb és a még jobb (2. rész) >>>
*****
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.