Ami az Eb-közvetítésekből kimaradt
, gj
Lecsatolt övekkel támadtak, betörték a kirakatokat, a Molotov-koktélok
pukkanó hangját elnyomta az üvöltés. Akárha háborús övezet lett volna:
lángoló kukák, barikádok, szirénázó mentőkocsik.
Nehéz elhinni, hogy mindez az idei Európa-bajnokságon történt. Szombat esti láz Bécs belvárosában, a horvát–török után.
Az UEFA eredetileg azt hitte: ha a szervezőkkel együtt megalkot egy Patyomkin-falut, akkor minden rendben lesz. Idilli hangulatú szurkolói zónák és botránymentes meccsek, mindenütt csupa fény, gyönyörű ragyogás etc.
Az eszköz, amivel mindezt el akarták érni, a cenzúra lett volna. Az ukáz úgy hangzott: ellenőrizni minden képet, a filteren nem juthat át semmilyen disszonáns elem.
Ezért nem láthatták a tévénézők milliói, mi történt az osztrák-horvát meccsen a tribünön (tömegverekedés, majd a horvátok megpróbáltak bejutni a pályára), ezért volt furcsa, amikor a cseh kommentátor a biztonsági szolgálattal közelharcot vívó török drukkerről beszélt, miközben a stadionban lévő 58 kamera egyike sem mutatta a botrányos jelenetet.
A direktíva célja az volt, hogy a stadionokon belüli incidensek képeivel ne gerjesszék feleslegesen az indulatokat, így előzvén meg az erőszak eszkalálódását. Nincs új a nap alatt: a tévében látott meccs nem ugyanaz, mint ami a stadionban élőben látható.
Cenzoraink azonban nem számoltak a youtube mindenhatóságával, azzal, hogy ma már ötvenezer olyan riporter van kint a stadionban, aki mobiltelefonnal készít cenzúrázatlan felvételeket, s ezek néhány órán belül felkerülnek a világhálóra.
Így aztán nehéz a szőnyeg alá söpörni a tényeket, azt, hogy a lengyel-német, a svájci-török vagy az osztrák-német meccsek előtt, alatt és után is véres incidensek zajlottak, akárcsak hétvégén Bécsben, a horvát-török után.
Mert mi is történt? Volt egy jó kis [.....] (cenzúra).
(gj)
*****
További cikkek a rovatban
Színház az egész (futball)világ!
Tartozom egy vallomással. Nem másnak, magamnak. Egy ideje alig nézek focit. A tabellákat persze frissítem, minden nap, szünet nélkül.
Ki lesz a Focitipp szakértője?
Tippjátékot indítunk a Focitippen, amely miatt egész évben lesz miért izgulni: az alábbi kérdésekre ugyanis a válaszokat csak jövő tavasszal kapjuk majd meg.
, kl
"Most már olyan komoly baj csak nem jöhet"
Sokszor mondják, felejtsük el az Aranycsapatot és ez igaz, de emlékezni mindig kell valamire. Az elmúlt időszak legnagyobb futballsikere továbbra is egyértelműen a Fradi BL-szereplése volt az 1995/96-os idényben. 1995. augusztus 9-én, a Fradi megtette az első lépést. Húsz évvel ezelőtt. Emlékezünk.…
, kl
”Rúgtunk egy öngólt, aztán még egyet”
A Videoton megszerezte első győzelmét a 2015/16-os idényben, de a diósgyőri mérkőzés mégsem erről marad emlékezetes.
, ktn
Idézzük fel az Egervári-korszakot!
A finnekkel szemben hagyományosan szerencsések vagyunk, de most nem csak ebben bízhatunk. A "tavaszi idény" utolsó selejtezője következik a magyar válogatott számára, Helsinkiben. Hatalmasat léphetünk a továbbjutás felé.
, ktn
Focira várva
Az idei Afrikai Nemzetek Kupájáról hiányzik az afrikai futball két legnagyobb csillaga: Samuel Eto' és Didier Drogba. Érdemes lesz nézni a meccseket?
, ktn
, hb
A "Futball Hete": Misszió vagy bisznisz?
Ma este elrajtol az Eb-selejtezők második (és aztán a harmadik) köre, avagy jön a "Futball Hete". De kell ez nekünk?
, ktn
José Mourinho és a magyar utánpótlásnevelés
Ne szépítsük, borzasztó szomorú volt nézni ezt a riportnak álcázott vergődést. - Jegyzet a Sport TV felejthetetlen José Mourinho-interjúja ürügyén.