Hol vannak a szólásszabadság határai?
A Románia-Bosznia-Hercegovina labdarúgó Európa-bajnoki selejtezőn a román drukkerek az ellenfél hergelésére kifeszítettek egy "Szabadságot Mladicsnak" feliratú transzparenst.
Mi ebben a vérlázító? Sokan azt gondolhatják: végtére is a futballstadionban az ilyesfajta verbális provokáció megszokott dolog, aki ilyet kiír, az nyilván egy tapló, de hát a drukker azt kiabál, amit akar, elvégre szólásszabadság van. Ez azonban súlyos tévedés.
A román szurkolók kemény magja ugyanis Ratko Mladics szerb háborús bűnöst éltette a Bosznia-Hercegovina elleni meccsen. Azt a Mladicsot, akit népirtással, etnikai tisztogatással, tömeggyilkossággal, deportálással, embertelen bánásmóddal, polgári személyek legyilkolásával és a hadviselés törvényeinek megszegésével vádolnak a Hágai Nemzetközi Bíróságon.
Mladics volt a Boszniai Szerb Hadsereg (Vojska Republike Srpske) katonai vezetője, ő a közvetlen felelős Szarajevó több éven át tartó, tizenkétezer halálos áldozatot követelő ostromáért, valamint az 1995-ös srebrenicai népirtásért is, amely a legvéresebb etnikai tisztogatás volt Európában a második világháború óta.
Srebrenica örök mementó marad számunkra. Mert ami ott (ott? itt, a szomszédban, Pécstől csak 370 kilométerre...) történt 1995 nyarán, az maga volt a pokol. Ratko Mladics hóhérai néhány nap leforgása alatt 8000 srebrenicai bosnyák férfit és fiút végeztek ki, noha a város elvileg ENSZ-védelem alatt állt. A szerbek nőket erőszakoltak meg és férfiakat kínoztak halálra. Voltak olyanok, akikkel előbb megásatták a sírjukat, s úgy lőtték halomra őket. Voltak, akiket sorba állítottak, és géppuskasorozattal végeztek velük. A környező falvakban a helyi szerb lakosság is segített a bosnyákok legyilkolásban. A holttesteket kotró- és földmunkagépekkel dózerolták a tömegsírokba, s a hágai törvényszéknek bizonyítékai vannak arra, hogy egyeseket élve temettek el.
2005 nyarán, tíz évvel a srebrenicai mészárlás után a Partizan Belgrád szurkolói Ratko Mladicsot éltették Pozsony belvárosában, az Artmedia elleni BL-selejtező előtt. Senkit sem zavart, egyetlen rendfenntartót, egyetlen politikust és közéleti szereplőt sem, hogy a szerb drukkerek egy népirtással és etnikai tisztogatással vádolt háborús bűnöst éltettek Pozsony utcáin, majd a meccs alatt is, egyenes adásban. Senki sem emelt szót a gyalázat ellen. Miért is emelt volna, igaz?
A szlovákiai politikusok azt sem tartották elítélendőnek, amikor a Slovan-tábor 2007 áprilisában egy hatalmas drapérián boldog születésnapot kívánt Adolf Hitlernek a Senec-Slovan bajnoki mérkőzésen, miközben azt skandálta: "Racist, fascist, hooligans!" A skandalózus jelenet kapcsán csak az Emberek a Rasszizmus Ellen polgári társulás tiltakozott; senki más.
Most azonban az UEFA jelezte: nem huny szemet a bukaresti lelátói megnyilvánulások felett, eljárást indít a román szövetséggel mint a mérkőzés szervezőjével szemben, s az UEFA fegyelmi bizottsága komoly szankciókat helyezett kilátásba. A román drukkereknek nem ez volt az első gusztustalan provokációjuk: két éve, az Újpest elleni kupameccs során a Steaua radikálisai a magyar nőket gyalázták ("Mennyi ideig tartja egy magyar nő magában a szart? 9 hónapig"), hatalmas transzparensen.
Amikor valaki így (ilyen hangnemben és ilyen alacsony értelmi színvonalon) nyilatkozik meg, annak semmi köze a szólás szabadságához. Az már nem szabad vélemény, hanem a legmocskosabb uszítás, a legalpáribb primitivizmus.
Mi is azt valljuk, amit az Adevarul román napilap írt két éve, szégyenkezve és elnézést kérve a Ghencea-stadionbeli feliratokért: "Futballmeccsek nélkül lehet élni, de civilizált viselkedés és emberség nélkül nem."
Gazdag József
(A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szóban jelent meg.)
*****
További cikkek a rovatban
Színház az egész (futball)világ!
Tartozom egy vallomással. Nem másnak, magamnak. Egy ideje alig nézek focit. A tabellákat persze frissítem, minden nap, szünet nélkül.
Ki lesz a Focitipp szakértője?
Tippjátékot indítunk a Focitippen, amely miatt egész évben lesz miért izgulni: az alábbi kérdésekre ugyanis a válaszokat csak jövő tavasszal kapjuk majd meg.
, kl
"Most már olyan komoly baj csak nem jöhet"
Sokszor mondják, felejtsük el az Aranycsapatot és ez igaz, de emlékezni mindig kell valamire. Az elmúlt időszak legnagyobb futballsikere továbbra is egyértelműen a Fradi BL-szereplése volt az 1995/96-os idényben. 1995. augusztus 9-én, a Fradi megtette az első lépést. Húsz évvel ezelőtt. Emlékezünk.…
, kl
”Rúgtunk egy öngólt, aztán még egyet”
A Videoton megszerezte első győzelmét a 2015/16-os idényben, de a diósgyőri mérkőzés mégsem erről marad emlékezetes.
, ktn
Idézzük fel az Egervári-korszakot!
A finnekkel szemben hagyományosan szerencsések vagyunk, de most nem csak ebben bízhatunk. A "tavaszi idény" utolsó selejtezője következik a magyar válogatott számára, Helsinkiben. Hatalmasat léphetünk a továbbjutás felé.
, ktn
Focira várva
Az idei Afrikai Nemzetek Kupájáról hiányzik az afrikai futball két legnagyobb csillaga: Samuel Eto' és Didier Drogba. Érdemes lesz nézni a meccseket?
, ktn
, hb
A "Futball Hete": Misszió vagy bisznisz?
Ma este elrajtol az Eb-selejtezők második (és aztán a harmadik) köre, avagy jön a "Futball Hete". De kell ez nekünk?
, ktn
José Mourinho és a magyar utánpótlásnevelés
Ne szépítsük, borzasztó szomorú volt nézni ezt a riportnak álcázott vergődést. - Jegyzet a Sport TV felejthetetlen José Mourinho-interjúja ürügyén.