A világ leggyengébb futballcsapata
"A fociban három lehetőség van: győzelem, döntetlen, vereség. Esetünkben ez nem érvényes. Mi mindig kikapunk."
Ha hihetünk a krónikáknak, elsőként Jakob Roggeveen holland hajóskapitány pillantotta meg a Szamoa-szigeteket a Csendes-óceán déli részén, 1722-ben, s partraszállása után azonnal és minden indok nélkül a bennszülöttekre lövetett, ahogy az egy bölcs és világlátott európai tengerészhez illik. Történetünk azonban nem Roggeveen admirálisról szól, hanem az általa felfedezett Szamoa-szigetcsoportnak arról a részéről, amelyet ma Amerikai Szamoaként ismerünk.
Kóbor turisták beszámolói szerint a trópusi éghajlatú Amerikai Szamoa jó hely – leszámítva persze a hastífuszt meg a korallzátonyok körül cirkáló cápákat. Nem elhanyagolható kockázati szempont az sem, hogy a polinéz szigeteken előszeretettel söpörnek végig az olyan trópusi felhőörvények (ismertebb nevükön tájfunok), amelyek egy szempillantás alatt átrendezik egy-egy település architektúráját.
A fent említett viszontagságok ellenére Amerikai Szamoa őslakosai állítólag kedves, mosolygós, vendégszerető emberek, akik elsősorban amerikai segélyből, másodsorban halászatból élnek, félbevágott kókuszdióban szolgálják föl a kávét, elbámulgatják a függőleges ablaküvegen is fürgén felfelé szaladó gekkót, az arra tévedő turistákat pedig cápaetetésre invitálják (életbiztosítás ajánlott).
Amerikai Szamoa fővárosa - a 11 ezer lakosú, s a nyolcvanas években a Neoton által is megénekelt Pago Pago - nagyjából akkora, mint Gúta, Szepsi vagy Nagykapos. Itt él a kormányzó (becsületes nevén Togoiola Talalelei Tulafono), s itt működik a könyvtár is, amelynek online katalógusában egyetlen magyar szerző könyve található (Márai Sándor Eszter hagyatéka című regényének angol nyelvű kiadása).
Mi szerepelhet egy ilyen parányi ország címerében? Pálmafa? Kenu? Cápafog? Egyik sem. Helyettük két tradicionális szamoai jelkép: bot és légycsapó (utóbbi a bölcsesség szimbóluma a helyi mitológiában). Az ország mottója pedig így hangzik: "Samoa la Muamua Le Atua", ami magyarul annyit jelent: "Szamoa, engedd, hogy Isten legyen az első."
Szamoa pedig engedi, mert Szamoa alázatos. Alázatos és előzékeny. Szamoa nemcsak azt engedi, hogy Isten legyen az első, hanem hogy minden felebarátja első legyen, s ő szerényen beéri az utolsó hellyel. Mint a futballban. A világ leggyengébb csapata ugyanis Amerikai Szamoa válogatottja, amely a FIFA-rangsor utolsó, 202. helyén áll.
A világ legjobbjának lenni nem egyszerű dolog - de legalább ennyire nehéznek tűnik a világ leggyengébbjének lenni, huzamosabb ideig, éveken át. Hiszen, gondoljunk csak bele, elég egy soványka győzelem, vagy egy kibekkelt döntetlen is akár (mondjuk a Fidzsi-szigetek ellen), s máris ugrott a kitüntetett pozíció. Ez a veszély azonban Amerikai Szamoát nem fenyegeti.
"A fociban három lehetőség van: győzelem, döntetlen, vereség. Esetünkben ez nem érvényes. Mi mindig kikapunk" - nyilatkozta Amerikai Szamoa egykori szövetségi kapitánya, Tony Langkilde. Tudta, miről beszél: Amerikai Szamoa válogatottja eddig 12 tétmeccset játszott a FIFA égisze alatt, mind a 12-szer vereséget szenvedett, s összesen 130 gólt kapott (óceániai világbajnoki selejtezőkről van szó). De rúgott is, ezt sem hallgathatjuk el, két érvényes gólt: egyet a rivális Vanuatunak (1-9), egyet pedig a Salamon-szigeteknek (1-12). Ez a sporttörténeti bravúr már nem jött össze az 1987-es Csendes-óceáni Játékokon Pápua-Új Guinea ellen (0-20), sem 2000-ben a Polinéziai Kupán a házigazda Tahiti ellen (0-18).
Meg kell említenünk azonban, hogy Amerikai Szamoa válogatottja a hazai meccseit is kénytelen idegenben játszani. Pago Pagóban van ugyan stadion, de nem felel meg a nemzetközi előírásoknak. Ami pedig megfelelt volna (mert a FIFA építtette), azt lelátóstól-öltözőstől romba döntötte a 2009-es földrengés és a nyomában érkező szökőár. Így aztán egy szamoai futballszurkolónak nincs sok választása: ha látni akarja nemzeti csapatát (pontosabban: annak vereségét), akkor utaznia kell (hajóval vagy repülővel). Persze, előfordul, hogy a sors néha kárpótolja, s legalább olyan vereséget lát, amelyről a világhíradók is beszámolnak, s még a Guiness-rekordok könyvébe is bekerül: ilyen volt az Ausztrália elleni világbajnoki selejtező 2001-ben, melyen Amerikai Szamoa 16-0-s félidő után 31-0-ra kikapott. Világrekord!
Legjobb eredményük vb-selejtezőn egy Tonga elleni 0-4-es vereség, "szoros meccsen", ahogy ők mondják, 2007 szeptemberében. Azóta nem is léptek pályára (elvégre a csúcson kell abbahagyni). Most azonban azt olvasom, hogy a világ leggyengébb csapata, Amerikai Szamoa válogatottja visszatér, és augusztusban megmérkőzik Új-Kaledóniával.
Mit is üzenhetnénk Pago Pagóba, bátorításképpen, 16 ezer kilométer távolságból? Talán amit Bob Paisley, a Liverpool egykori legendás trénere javasolt játékosainak: ha nem tudtok mit kezdeni a labdával, rúgjátok az ellenfél kapujába; a többi lehetőséget majd később megvitatjuk.
Gazdag József
A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szóban jelent meg.
További cikkek a rovatban
Színház az egész (futball)világ!
Tartozom egy vallomással. Nem másnak, magamnak. Egy ideje alig nézek focit. A tabellákat persze frissítem, minden nap, szünet nélkül.
Ki lesz a Focitipp szakértője?
Tippjátékot indítunk a Focitippen, amely miatt egész évben lesz miért izgulni: az alábbi kérdésekre ugyanis a válaszokat csak jövő tavasszal kapjuk majd meg.
, kl
"Most már olyan komoly baj csak nem jöhet"
Sokszor mondják, felejtsük el az Aranycsapatot és ez igaz, de emlékezni mindig kell valamire. Az elmúlt időszak legnagyobb futballsikere továbbra is egyértelműen a Fradi BL-szereplése volt az 1995/96-os idényben. 1995. augusztus 9-én, a Fradi megtette az első lépést. Húsz évvel ezelőtt. Emlékezünk.…
, kl
”Rúgtunk egy öngólt, aztán még egyet”
A Videoton megszerezte első győzelmét a 2015/16-os idényben, de a diósgyőri mérkőzés mégsem erről marad emlékezetes.
, ktn
Idézzük fel az Egervári-korszakot!
A finnekkel szemben hagyományosan szerencsések vagyunk, de most nem csak ebben bízhatunk. A "tavaszi idény" utolsó selejtezője következik a magyar válogatott számára, Helsinkiben. Hatalmasat léphetünk a továbbjutás felé.
, ktn
Focira várva
Az idei Afrikai Nemzetek Kupájáról hiányzik az afrikai futball két legnagyobb csillaga: Samuel Eto' és Didier Drogba. Érdemes lesz nézni a meccseket?
, ktn
, hb
A "Futball Hete": Misszió vagy bisznisz?
Ma este elrajtol az Eb-selejtezők második (és aztán a harmadik) köre, avagy jön a "Futball Hete". De kell ez nekünk?
, ktn
José Mourinho és a magyar utánpótlásnevelés
Ne szépítsük, borzasztó szomorú volt nézni ezt a riportnak álcázott vergődést. - Jegyzet a Sport TV felejthetetlen José Mourinho-interjúja ürügyén.