A döbbenet kietlen csendje
, ktn
Az MTK tényleg idegen test a magyar futballban?
"Ne legyünk azonban szűkkeblűek, volt oka a magyar futballszerető
társadalomnak egyéb szinten is az örömre. Kiesett ugyanis az NB I-ből az
MTK csapata. S meg kell mondjam, hogy ez klubhovatartozástól
függetlenül a magyar futballszurkolókban osztatlan örömet váltott ki,
mert Lipótváros büszkesége, amely a hazai mezőnyben egyébként egy idegen
testet képez, sosem volt az átlagszurkoló kedvence."
Ezek a szavak a magyar parlamentben hangzottak el 2011 júniusában. Dr. Lenhardt Balázs jobbikos képviselői mondatait idéztük, amelyekre az ülésteremben helyet foglalók egyike sem reagált. Nem volt morgolódás, közbekiabálás. Az MTK szurkolói csoportjai megpróbálkoztak ugyan egy kósza tiltakozó levéllel, erre azonban mindezidáig sem Kövér László házelnök, sem Schmitt Pál köztársasági elnök nem reagált (utóbbinak azért lehetne hozzáfűznivalója, elvégre az MTK sportolójaként szerzett két olimpiai címet párbajtőrözőként...). Még a Sport Plusz Extra is elhajtotta a drukkereket, mondván, mit ugrálnak, mentenék meg inkább maguk a Várszegi Gábor által cserbenhagyott klubot.
Pedig a szöveg jelentését még a hülye is megérti, bár tényleg lehetett volna egy kicsit világosabban fogalmazni. "Lipótváros", "a hazai mezőnyben idegen test" - a kódolt szimbolika egyértelmű üzenetet takar. Persze, aki egyetért a képviselővel, annak hiába soroljuk az MTK olimpiai bajnokainak, egykori labdarúgóinak névsorát. Rájuk még ma is mindenki, valószínűleg az "átlagszurkoló" is - akinek az MTK "sosem volt a kedvence" - büszkén emlékezik. Az MTK legendás futballistái, Orth György, Hidegkuti Nándor, Sándor Károly - vajon ők is idegen testet képeznek a magyar futballban?
Abban Lenhardtnak tökéletesen igaza van, hogy az átlagszurkoló nem az MTK-ért szorít. De az átlagszurkoló akkor bezzeg tapsolt, amikor a magyar U20-as válogatott Egyiptomban legyőzte az olaszokat és a cseheket, s végül a harmadik helyet szerezte meg a világbajnokságon. S egy magára valamit adó átlagszurkoló bizony azt is tudja, hogy abból a sikercsapatból kilenc játékos az MTK futballakadémiáján tanulta meg a sportág alapjait. (Tegyük hozzá, a Várszegi-modell azóta is mintaként szolgál azok számára, akik a magyar futball felemelkedésén dolgoznak, és sorra alapítják a fociakadémiákat.)
Persze, elfogadhatjuk, hogy az MTK idegen test a magyar futballban. Még a múltat is meghamisíthatjuk, ahogy a kommunisták próbálták kivégezni azzal a Fradit, hogy átnevezték. Előbb ÉDOSZ-ra, majd Kinizsire, sőt, még a klubszíneit is megváltoztatták zöld-fehérről piros-fehérre. Akár ki is radírozhatjuk Sándor Csikart és társait a magyar futball krónikáskönyveiből. Beletörődhetünk abba, hogy az MTK szurkolói nemzetidegen elemek az új doktrína szerint. Szóval, kész örömhír, hogy az MTK jövőre az NB II-ben szerepel majd, s talán egyszer végleg eltűnik a föld színéről.
Aki tényleg így gondolja, annak Bodor Ádám sorait ajánlanánk a figyelmébe. Bodor Ádám erdélyi magyar író, aki az ötvenes évek elején két évet töltött Ceaușescu börtönében, miután kommunistaellenes röplapokat terjesztett Kolozsváron. Az író a "Börtön szaga" című interjúkötetében arról beszél végtelen keserűséggel, hogy vajon milyen lenne Erdély akkor, ha a román államnak sikerülne kiűznie onnan a magyarokat.
"Miután kiürültek a gyönyörű szász templomok, lassacskán ki fognak ürülni a magyarokéi is, és egyetlen román hazafinak sem lesz oka az azt követő csendnek örülni. (...) Nem is bírom elképzelni, miféle nagy boldogság vár majd erre a földre nélkülünk. Inkább úgy érzem, amikor ünnepélyesen bejelentik, hogy az utolsó idegen is túl van a határon, a beígért dáridó elmarad, az üres templomok közé s az ottmaradottakra a döbbenet kietlen csendje ereszkedik."
Ne legyen kétségünk afelől, hogy valami hasonlót éreznénk akkor, ha az MTK eltűnne a süllyesztőben. Még "átlagszurkolóként" is.
(ktn)
További cikkek a rovatban
Színház az egész (futball)világ!
Tartozom egy vallomással. Nem másnak, magamnak. Egy ideje alig nézek focit. A tabellákat persze frissítem, minden nap, szünet nélkül.
Ki lesz a Focitipp szakértője?
Tippjátékot indítunk a Focitippen, amely miatt egész évben lesz miért izgulni: az alábbi kérdésekre ugyanis a válaszokat csak jövő tavasszal kapjuk majd meg.
, kl
"Most már olyan komoly baj csak nem jöhet"
Sokszor mondják, felejtsük el az Aranycsapatot és ez igaz, de emlékezni mindig kell valamire. Az elmúlt időszak legnagyobb futballsikere továbbra is egyértelműen a Fradi BL-szereplése volt az 1995/96-os idényben. 1995. augusztus 9-én, a Fradi megtette az első lépést. Húsz évvel ezelőtt. Emlékezünk.…
, kl
”Rúgtunk egy öngólt, aztán még egyet”
A Videoton megszerezte első győzelmét a 2015/16-os idényben, de a diósgyőri mérkőzés mégsem erről marad emlékezetes.
, ktn
Idézzük fel az Egervári-korszakot!
A finnekkel szemben hagyományosan szerencsések vagyunk, de most nem csak ebben bízhatunk. A "tavaszi idény" utolsó selejtezője következik a magyar válogatott számára, Helsinkiben. Hatalmasat léphetünk a továbbjutás felé.
, ktn
Focira várva
Az idei Afrikai Nemzetek Kupájáról hiányzik az afrikai futball két legnagyobb csillaga: Samuel Eto' és Didier Drogba. Érdemes lesz nézni a meccseket?
, ktn
, hb
A "Futball Hete": Misszió vagy bisznisz?
Ma este elrajtol az Eb-selejtezők második (és aztán a harmadik) köre, avagy jön a "Futball Hete". De kell ez nekünk?
, ktn
José Mourinho és a magyar utánpótlásnevelés
Ne szépítsük, borzasztó szomorú volt nézni ezt a riportnak álcázott vergődést. - Jegyzet a Sport TV felejthetetlen José Mourinho-interjúja ürügyén.