Világbajnok: Olaszország!
Hat évvel ezelőtt Olaszország állt közelebb a győzelemhez, mégis a franciák nyerték az Eb-t. Berlinben az olaszok az utolsó egy órában lépni sem bírtak a fáradtságtól, mégis legyőzték a fizikailag sokkal fittebb franciákat. Ráadásul a tizenegyes-átkot is megtörték.
Amit az élet elvett, azt egyszer visszaadja
1998-ban a franciák a világbajnoki negyeddöntőben tizenegyesekkel legyőzték Olaszországot, majd világbajnokok lettek. Két évvel később a rendes játékidő utolsó percében egyenlítettek (Sylvain Wiltord), majd Aranygóllal nyertek (David Trezeguet) Európa-bajnoki címet, Olaszország ellen. Az akkori csapatból hét olasz és hat francia játékos most is tagja a válogatott keretnek: a sors úgy akarta, hogy Cannavaróék is szerezzenek egy világbajnoki címet.
Elizondo és Zidane sem szívbajos
Cannavaro amúgy már az első percben megfegyelmezte Henryt: a francia alig-alig tért magához. Néhány perccel később ismét bizonytalan volt, és ezért Olaszország góllal fizetett. Malouda tört be a tizenhatoson belülre, ahol Materazzival találkozott: tizenegyes. Horacio Elizondo nem volt szívbajos, mint ahogy Zinedine Zidane sem: Panenka-módon emelte a labdát a kapufára, ami onnan tíz centivel a gólvonal mögé hullott. Az már egy másik kérdés, hogy Materazzi és Malouda lábai valóban találkoztak-e a büntetőterületen belül. Ez azonban senkit sem érdekelt, új mérkőzés kezdődött.
Utoljára 28 éve…
Olaszország legutoljára 1978-ben győzte le Franciaországot. Azóta a két csapat hat mérkőzést játszott egymással, de az olaszoknak nem jön össze a győzelem, immár 28 éve. Az 1986-os világbajnokságon például már a nyolcaddöntőben összefutottak egymással, Franciaország 2:0-ra győzött Michel Platini és Stopyra góljaival. De az a Mar del Plata-i siker sem volt sétagalopp Olaszország számára: a franciák már a 38. másodpercpercben vezetést szereztek ellenük. Az az olasz csapat azonban felállt, és fordított (Rossi és Zaccarelli).
…és most álltak fel az olaszok
Ez a csapat is felállt és majdnem fordított. A világbajnokságon először hátrányba kerülő olaszok nagyon belekezdtek, és negyedórával később egyenlítettek is. A csehek ellen is fontos gólt fejelő Marco Materazzi most szerzett egy még fontosabbat. Vieirát túlugrotta-enyhén lekönyökölte, Barthezt átfejelte: egy-egy. Az első félidőben folytatódott az olaszok offenzívája, főleg a beadásokkal szemben volt tehetetlen a francia védelem, Luca Toni például a lécre fejelt egy Pirlo-szögletet.
Számmisztikusok előnyben
Előjelekből, szimbólumokból, analógiákból, babonákból, erőltetett párhuzamokból nem volt hiány. Olaszországnak győznie kell, mert újabban tizenkét évenként világbajnoki döntőbe jut (1970, 1982, 1994, 2006), és minden másodikat meg is nyeri. Franciaországnak győznie kell ahhoz, hogy kialakulhasson a brazil-francia sorminta (1994: Brazília, 1998: Franciaország, 2002: Brazília, 2006: Franciaország). Domenech kapitány az olasz játékosok horoszkópjára építette csapata taktikáját, Marcello Lippi pedig Henryról, Thuramról és Sagnolról nevezte el a szállodai tóból kipecázott aranyhalakat. Vudu azért nem volt.
Olaszország a padlón
A második félidőben mintha megint új mérkőzés kezdődött volna: a franciák egyértelműen átvették a játék irányítását. Zidane-nak több területe maradt a labda dédelgetésére, mint az első félidőben, és Henry is bemutatott néhány vágtát: az olaszok néha úgy dőltek el mellette, mint a tekebábuk. Elizondo sporttárs Malouda második esésére viszont nem adott tizenegyest, pedig megtehette volna. Az olaszok a hajrára teljesen elkészültek az erejükkel, pedig még a hosszabbítás harminc perce is hátra volt.
A csapatkapitányok csatája
Az olaszok csapatkapitánya, Fabio Cannavaro a 100. válogatott meccsét játszotta, a másik oldalon Zinedine Zidane utoljára lépett pályára válogatott mezben. Az olasz védő nagyot bakizott a francia gól előtt, de aztán újra a mezőny fölé emelkedett. A franciák középpályását az első negyvenöt percben Gattuso és a többiek lemosták a pályáról, de a hátralévő időben ismét a hátára vette a pályát. Akárcsak a brazilok elleni meccsein, akárcsak a hat évvel ezelőtti Eb-döntő második félidejében. Egészen a 110. percig.
Zidane, stukker nélkül
A 110. percben aztán az idegei felmondták a szolgálatot: mellbefejelte Marco Materazzit. A lassításokon látszott, ökölbe szorított kézzel ment neki az olasznak, bár Materazzit sem kell félteni, bizonyára kiprovokálta Zidane támadását. A legnagyobbak azonban azért a legnagyobbak, mert a fejüket másra használják. Zidane feje egyébként nyolc évvel ezelőtt aranyat ért Franciaországnak a brazilok elleni párizsi döntőben, és az olaszok ellen is dönthetett volna fejjel, de a 105. percben Buffon bravúrral tolta szögletre a stukkolását. Egy pontos stukkolás most is dicsőséget hozhatott volna neki, de a kocsmába illő akcióját látva inkább annak örülhetünk, hogy stukker nem volt nála: talán szitává lőtte volna vele a később már cilinderben ünneplő Materazzit.
Zidane, miért?
Zinedine Zidane az első két meccsén (Svájc és a Koreai Köztársaság ellen) csapnivalóan focizott, ráadásul összeszedett két sárga lapot, így a Togo elleni sorsdöntő csoportmérkőzésen nem is játszhatott. A spanyolok ellen már szerzett egy fantasztikus gólt, a brazilok ellen pedig élete egyik legjobb meccsét játszotta. Azonban Zidane-nak két énje van: a labdával varázsló és az ellenfelét megtaposó-lefejelő. 1998-ban megtaposott egy szaúd-arábiait, de még a Juventusban is sikerült egy olyan BL-idényt produkálnia, amikor négy mérkőzéséből kétszer is kiállították utánrúgásért. Tanácstalanul állunk az utóbbi tíz év legnagyobb formátumú futballistája előtt. Miért?
Megint Trezeguet döntött
Olaszország eddig háromszor jutott el a tizenegyesrúgásokig a futball-világbajnokságok történetében. Háromszor vesztett. 1990-ben Argentína ellen az elődöntőben, 1994-ben Brazília ellen a döntőben, 1998-ban pedig éppen a franciák ellen a negyeddöntőben. Most újra a franciák ellen lőhettek az olaszok, de Pirlo, Materazzi, De Rossi, Del Piero és Grosso lába nem remegett meg. Mindegyikük egy külön-külön történet, de erre a focitipp még visszatér, ha elmúlt a vb-láz. David Trezeguet viszont hat évvel ezelőtt egyszer már kivégezte Olaszországot az Eb-döntőben. Domenech kapitány eddig látványosan mellőzte a világbajnokságon, de a döntőben bizonyára pszichológiai fegyverként küldte be őt a pályára. Nem jött be. Trezeguet a felső lécre bikázta a labdát: az élet visszavette, amit egyszer már odaadott.
Olaszország-Franciaország 1:1 (1:1, 1:1, 1:1) tizenegyesekkel: 5:3 Berlin, 69 ezer néző
Játékvezető: Horacio Elizondo (argentin)
Olaszország: Buffon - Zambrotta, Cannavaro, Materazzi, Grosso - Gattudo, Pirlo - Camoranesi (86. Del Piero), Totti (61. Iaquinta), Perrotta (61. De Rossi) - Toni
Franciaország: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Makelele, Vieira (56. Diarra) - Ribéry (100. Trezeguet), Zidane, Malouda - Henry (107. Wiltord)
Gólszerzők: 19. Materazzi ill. 7. Zidane (11-esből)
Sárga lap: 5. Zambrotta ill. 12. Sagnol, 76. Diarra, 111. Malouda
Piros lap: 110. Zidane
Statisztikák:
Lövések: 5:13
Kapura tartó lövések: 3:5
Szabálytalanságok: 17:24
Szögletek: 5:7
Leshelyzetek: 4:2
Labdabirtoklás: 55:45 %
(ktn.focitipp.black.magic.balatonmáriafürdő)
*****
További cikkek a rovatban
Színház az egész (futball)világ!
Tartozom egy vallomással. Nem másnak, magamnak. Egy ideje alig nézek focit. A tabellákat persze frissítem, minden nap, szünet nélkül.
Ki lesz a Focitipp szakértője?
Tippjátékot indítunk a Focitippen, amely miatt egész évben lesz miért izgulni: az alábbi kérdésekre ugyanis a válaszokat csak jövő tavasszal kapjuk majd meg.
, kl
"Most már olyan komoly baj csak nem jöhet"
Sokszor mondják, felejtsük el az Aranycsapatot és ez igaz, de emlékezni mindig kell valamire. Az elmúlt időszak legnagyobb futballsikere továbbra is egyértelműen a Fradi BL-szereplése volt az 1995/96-os idényben. 1995. augusztus 9-én, a Fradi megtette az első lépést. Húsz évvel ezelőtt. Emlékezünk.…
, kl
”Rúgtunk egy öngólt, aztán még egyet”
A Videoton megszerezte első győzelmét a 2015/16-os idényben, de a diósgyőri mérkőzés mégsem erről marad emlékezetes.
, ktn
Idézzük fel az Egervári-korszakot!
A finnekkel szemben hagyományosan szerencsések vagyunk, de most nem csak ebben bízhatunk. A "tavaszi idény" utolsó selejtezője következik a magyar válogatott számára, Helsinkiben. Hatalmasat léphetünk a továbbjutás felé.
, ktn
Focira várva
Az idei Afrikai Nemzetek Kupájáról hiányzik az afrikai futball két legnagyobb csillaga: Samuel Eto' és Didier Drogba. Érdemes lesz nézni a meccseket?
, ktn
, hb
A "Futball Hete": Misszió vagy bisznisz?
Ma este elrajtol az Eb-selejtezők második (és aztán a harmadik) köre, avagy jön a "Futball Hete". De kell ez nekünk?
, ktn
José Mourinho és a magyar utánpótlásnevelés
Ne szépítsük, borzasztó szomorú volt nézni ezt a riportnak álcázott vergődést. - Jegyzet a Sport TV felejthetetlen José Mourinho-interjúja ürügyén.