Jön az újhullám!? (3. rész)
Ötrészes sorozatunkban ezúttal nem a futballpályán történtekre fókuszálunk, hanem áttekintjük az olasz futball hátterét. Ezúttal a feltörekvő csapatok (Fiorentina, Palermo, Torino, Lazio) játékospolitikáját tekintjük át.
Hol van már az Aranykor? (1. rész) >>>
Ahol „kolbászból van a kerítés" (2. rész) >>>
Jön az újhullám!? (3. rész) >>>
A „kukázók": a Serie A szegényháza (4. rész) >>>
Beszéljenek a számok (5. rész) >>>
A két Della Valle a Fiorentina Morattija
Érdemes szót ejteni azokról a gárdákról, amelyek új színt és lendületet vihetnek a Serie A világába. Elsőként a Fiorentináról, amely jó tíz éve még a „sette sorelle" oszlopos tagja volt, egészen 2001-ig, amikor Cecchi Gori bukása soha nem látott mélységekbe taszította a klubot. A lilák felemelkedése már a Della Valle testvérpár nevéhez kötődik: ők sem fukarkodnak, ha a fociról van szó. A Fiorentina így az utóbbi két év átigazolási időszakaiban a calciomercato egyik legaktívabb és legtöbbet költő szereplője lett. Ezen a nyáron sem sajnálták a pénzt: a vásárlások és eladások egyenlegét nézve a Violák költötték a legtöbbet, közel 30 milliós kiadásaik mellett mindössze alig 5 milliós bevételre szert téve.
Miközben a firenzeiek a calciopoli-perek egyik legsúlyosabban elmarasztalt klubjaként nemcsak a pályán kiharcolt és nagy pénzeket hozó BL indulás esélyét vesztették el idén, hanem 19 pontos büntetésük prognosztizálja, hogy - bármilyen erős csapatuk is van - jövőre sincs esélyük a BL-szereplésre. Ezek után aztán számos játékos leigazolása mellett még arra is képesek voltak, hogy megtartsák legnagyobb értéküket, az Aranycipős Luca Tonit. Pedig a jövőre harmincadik évét betöltő centerért most kaphatták volna a legtöbb pénzt: ha Toni idén negyven gólt szerez a bajnokságban, életkora miatt az értéke akkor is csökkenni fog.
Zamparini a Palermo Gil y Gilje
Az újhullám másik zászlóshajója a Palermo lehet. A szicíliaiak a nyáron 38 millió eurót elköltve közvetlenül a legtöbbet költő Inter mögött a virtuális dobogó második fokán végeztek. Mindezt elsősorban karizmatikus elnöküknek Maurizio Zamparininek köszönhetik, akinek habitusát leginkább az Atletico Madrid néhai, legendás (és hírhedt) elnökéhez, Jesús Gil y Gil-éhez lehetne hasonlítani. Egy biztos, Zamparini önti a pénzt a Palermóba: négy éve tartó regnálása alatt közel 150 millió eurót fektetett már be Szicília büszkeségébe. A Palermo egyébként a Fiorentina hagyományait követve nem már befutott, sztárnak számító klasszisokra költi pénzének jó részét, hanem azt a jövőbe fekteti fiatal játékosok leigazolásával.
Torinóban Cairo a befektető
Ehhez a csoporthoz zárkózhat fel a nagy múlttal rendelkező és nagy terveket szövögető Torino is, amely már idén nyáron is felhívta magára a figyelmet néhány dobásával (Abbiati, Barone, Fiore). A csapat új tulajdonosa egy tehetős médiavállalkozó (Urbano Cairo), aki a nyár folyamán kiadott 11,2 millióval támasztotta alá azt a tervét, hogy az újonc bikáknak a mezőny első felében illene végezniük az idei szezonban.
Lotito konszolidált, de utálják
Átmeneti helyzetben van a Lazio, amelyet tíz évvel ezelőtt, a Cragnotti-időszakban még a világ leggazdagabb klubjai között tartottak számon. A Fiorentinához hasonlóan a rómaiak is a legendás „hét nővér" egyike voltak, és ők is csaknem a lilák sorsára jutottak. A zuhanást ugyan megúszták, de teljesen „legatyásodtak" az elmúlt évekre, így az új elnök (Lotito) csak ezen a nyáron engedhette meg magának, hogy szép summáért igazoljon.
A Lazio által elköltött 18,8 millió euró nagy része a laikus számára szinte láthatatlan, hiszen ennek az összegnek több mint a felét a tavaly sikeresen (6. hely) szerepelt csapat megtartására költötték: az elsősorban az Udinese-től kivásárolt comproprietá-kra (Belleri, Cribari, Pandev és Mauri) közel 10 millió eurót költöttek. Ledesma (5,3 millió euró) és Makinwa (3,3 millió euró a tulajdonjog 50%-áért) leigazolása mindenesetre szép húzás a Lazo jelenlegi helyzetében.
Kérdés azonban, hogy a Lotitót a megjelenése óta támadó Lazio-ultráknak mennyire nyeri el a tetszését ez a fajta átigazolási politika, gondolván elsősorban a Di Canio-Makinwa „cserére". A Lazio hívei tarthatnak attól, hogy a legnagyobb csatákat „családon" belül kell majd megvívnia az elnöknek.
(folytatása következik)
(szg.focitipp.hu)
További cikkek a rovatban
Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok
Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.
Prémium párizsi
- Bajnokok Ligája
- Neymar
- Dani Alves
- Edinson Cavani
- Chelsea
- Manchester United
- PSG
- Bayern München
- Juventus
- Barcelona
Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?
Angol gólokban tobzódunk
Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.
Kékre verték Rómában a kékeket
A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.
Újhullámos olasz klubfoci
Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!
Guardiola egyik legnagyobb győzelme?
Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.
Totális német futballblama
- Bajnokok Ligája
- Európa-liga
- Borussia Dortmund
- 1. FC Köln
- Hertha BSC
- Bayern München
- Hoffenheim
- RB Leipzig
A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.
Isztambulban a füldugó sem segített
A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.
Az ember, aki fut
A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…
Majdnem le lettünk
Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.