Jean Michel Aulas és a Lyon felemelkedése

Jean Michel Aulas és a Lyon felemelkedése

, focitipp.hu

Az Olympique Lyon pár napja ismét megelőzte a Real Madridot a BL csoportkörében, a bajnokságban pedig utcahosszal vezet. Hogyan jutott ilyen magasságokba ez a majd húsz éve még másodosztályú francia klub? Első rész.



1983 - Az Olympique Lyon gárdája ebben az évben kiesik a francia első osztályból. 2006 - Az Olympique Lyon zsinórban ötödik bajnokságát nyeri meg, majd a 2006-07-es idényben 14 forduló után már 12 pontos előnnyel vezeti a tabellát. Nem kis előrelépés ez egy olyan klub számára, mely 2002 előtt bajnokságot sosem, francia kupát is csak három alkalommal nyert. Mi a titka ennek a hihetetlen előrelépésnek, kérdezhetné az egyszeri szurkoló? A válasz egy név: Jean-Michel Aulas, a klub hivatalban lévő elnöke és többségi tulajdonosa 1987 óta.

Az újjáépítés

Aulas 1987-ben kapta meg a lehetőséget, hogy elnökként vezesse ki a Lyont egyik legsötétebb korszakából. Ő azonban nem csak annyit akart elérni, mint amire a szurkolók képesnek tartották a csapatot, vagyis az első ligába visszajutást, hanem az európai kupaszereplést álmodta meg. Nem félt attól sem, hogy saját pénzét fektesse a klub jövőjébe. Szó szerint a jövőbe, hiszen az összeg egy tetemes része az utánpótlás-akadémia kiépítésére ment el. Az 1986/87-es szezon végén a rájátszásban még elbukta a feljutást az Olympique, ezért Aulas a következő évben egy bizonyos Raymond Domenechet bízott meg az edzői teendők ellátásával. A lyoni születésű fiatal szakember nem kisebb sportigazgatót kapott maga mellé segítségül, mint a legendás Bernard Lacombe-ot. Lacombe, aki korábban 255 gólt ért el a bajnokságban a Lyon, a St. Etienne és a Bordeaux színeiben, kitűnő munkakapcsolatot épített ki az ambiciózus elnökkel, meggyőzve őt arról, hogy fektessen be az igazolásokba is, különben a csapat nem fogja bírni erővel az élvonal tempóját. A befektetés meghozta gyümölcsét, a Lyon a következő évek egyik stabil középcsapatává vált, először a 8., majd az 5. helyen végezve a tabellán, ez az eredmény pedig Aulas álmának megvalósulását, vagyis az európai kupaszereplést (UEFA-kupa) biztosította a klub számára.

Egyenetlen teljesítmény

Úgy tűnt hát, hogy a Lyon gyorsan meg fog kapaszkodni a francia bajnokság legjobb csapatai között, a következő években azonban a valóság gyorsan visszaejtette a realitások talajára a csapat híveit. Volt olyan szezon (az 1991/92-es), amikor az Olympique éppen, hogy csak meg tudott kapaszkodni az élvonalban, de egy évvel később is csak a 14. helyen végeztek. 1993 májusában Lacombe és Aulas is érezte, hogy eljött a váltás ideje, Domenech azonban megmenekült a kirúgás szégyenétől, kinevezték ugyanis a franciák 21 éven aluli válogatottjának szövetségi kapitányává. Némi keresgélés után az új edzőt végül a 80-as évek legendás francia középpályás sorából választotta ki az OL vezetősége: a cingár zseni, Jean Tigana lett az új szakvezető. Egy másik esemény is befolyásolta a Lyon következő éveinek alakulását, ugyanis a másodosztályba visszasorolt Olympique Marseille három sztárját is sikerült elcsábítaniuk: Abedi Pelét, a ghánai csatárcsillagot, Pascal Olmetát, aki Grégory Coupét érkezéséig megbízhatóan őrizte a kaput és Manuel Amorost. Egy fiatal tehetség is feltűnt a csapatban, a saját nevelésű Florian Maurice 7 góllal házi gólkirályként zárt. Mindez a 8. helyhez volt elegendő az 1993/94-es idényben.

Majdnem bajnok

Aulas következetes igazolásai, Lacombe nyugalmat teremtő háttérmunkája és Tigana szenvedélyes edzői stílusa a következő idényben egészen a szenzációs második helyig repítette az OL-t, éppen csak lemaradva a Ligue One első helyéről a fénykorát élő Nantes-tal szemben. Az ugyancsak saját nevelésű N'Gotty, Maurice, Laville, Roy, Amoros tengely nagyszerűen muzsikált, Olmeta pedig legjobb szezonját hozta a kapuban. A nyáron aztán nagy csapás érte a klubot, hiszen Tiganát és N'Gotty-t az AS Monaco elvitte, Amoros pedig visszatért a még mindig másodosztályú Marseille-hez. Ezek az események ismételten visszavetették Aulas-t céljai elérésében, hiába rugdosta Florian Maurice a fiatal Ludovic Giuly beadásaiból zsákszámra a gólokat, a csapat nem tudott túllépni saját árnyékán, az UEFA-kupás helyeken végezve évről évre. 1996-ban Bernard Lacombe vette át a gárda irányítását az egy évet szolgáló Guy Stephantól, de vele sem jutott sokkal előbbre a Lyon. Ezek a szürke évek a lassú építkezés jegyében teltek, olyan játékosok leigazolásával megspékelve, mint Alain Caveglia, a jelenleg Sevillás Frederic Kanouté vagy az örök lázadó, Vikash Dhorasoo.

(fs.focitipp.hu)

A Lyon Franciaország tetején (2. rész) >>>

*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább