Nagygéci Kovács József
MATEMATIKAI IGAZOLÁS BIZONYÍTJA: GERA GÓLJA VOLT A LEGSZEBB AZ EB-N!
Egészen friss hír ad okot bizakodásra a svájciak elleni vb-selejtező előtt. A futballal foglalkozó szakoldalak is beszámoltak arról, hogy brit tudósok egy közismert matematikai tétel segítségével igazolták: a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokságon valóban Gera Zoltán gólja volt a legszebb. (A fontos eredményre jutó csoport vezetője, Andrew Gregory Hoax professzor az eljárás szabadalmaztatását is kezdeményezte.) Emlékeztetőül: az UEFA által kiírt szavazáson a portugálok ellen szerzett csodaszép találattal magasan nyert a Ferencváros ikonja, míg a második helyezett gól a svájci Xherdan Shaqiri nevéhez fűződik, aki a Lengyelország elleni nyolcaddöntőn talált be. A szépségversennyel kapcsolatban sokan elmondták a véleményüket, és érdekes módon még a magyar szurkolók sem voltak egységesek. A legtöbbeknek a dropból, „rosszabbik” lábbal a tizenhatoson kívülről beküldött Gera-bomba tetszett jobban, de voltak/vannak, akik a Shaqiri-ollózást tartották/tartják szebbnek. Mivel a svájci válogatott a magyar ellenfele a 2018-as vb-selejtezőkön, különösen jókor jött a hír a tudomány világából. A bizonyítás matematikai része első olvasásra nem könnyen fogható, de kis türelemmel minden világossá válik.
A tétel, avagy a Gera-gól elsőbbségének egyszerű igazolása
A tétel szerint "ha egy L elsőrendű nyelvben megadott T elméletnek (zárt formulák halmazának) van modellje, akkor konzisztens (ellentmondásmentes). Ez nyilvánvaló, hiszen a modellben minden T-ből levezethető állításnak igaznak kell lennie, márpedig a modellen nem teljesülhet egyszerre egy zárt formula és tagadása. Ha egy L elsőrendű nyelvben T elmélet és φ zárt formula, amire teljesül T = φ, azaz igaz T minden modelljében, akkor T├ φ is teljesül, azaz φ levezethető T-ből. Ez az állítás ekvivalens a teljességi tétel fenti alakjával." A tételbe behelyettesítve világosan látszik, hogy miért a mi fiunk találata a minden kétséget kizáróan szebb.
A fenti sorokban megbújik néhány igaz állítás, sőt, a matematikai tétel is pontos, mégis, az egész: hamis. Nincs, honnan is lenne bármilyen tudományos igazolás egy gól szebbségére! Az egészet én találtam ki, nincs tudományos kutatás, nem ezzel foglalkoznak a brit tudósok, és ráadásul még szegény Gödel-t is hoaxba hívtam.
Viszont ilyen a szurkoló: bármilyen hülyeséget megragad, ha az azt sugallja, hogy szeretett csapata az erősebbik. Mert mindennek jelentősége lehet, közeledve egy mérkőzéshez. Így jutott most az olvasásban idáig, aki belekezdett. Igazán gonosz dolog volt ez részemről, csőbe húztalak, kedves olvasó! Mentségem csak az lehet, hogy tudtad, egészen biztosan tudhattad, hogy nem létezhet a gólszépség kérdésében tudományos igazságtétel. És mégis kattintottál, mégis bizakodtál. Szurkoló vagy, örülj most ennek! Szurkoló, tehát pontosan tudod, ahogy én is, hogy
- az Eb-gólok nem szereznek pontot a VB-selejtezőn,
- a gólok között a szív tesz különbséget, és persze, hogy
- naná, hogy Gera gólja volt a legszebb!